A megfelelő klímaberendezés megléte ma már alapvető fontosságú a kényelmes munkakörülmények biztosításához. A nyári hőségben is sokkal hatékonyabb a munka, ha a környezet is kellemes, az alkalmazottak pedig komfortosan érzik magukat. A XXI. században kétség sem férhet hozzá, hogy a klíma nem hiányozhat egyetlen irodából, raktárból vagy bármilyen munkaszíntérből sem.
Az ipari klíma, vagy ipari hűtés másik fontos funkciója a hűtőházak megfelelő hőmérsékletének a fenntartása hiszen egyebek között a kereskedelmi egységek élelmiszerkínálata is hamar tönkremenne a hűtőkamrák precíz klimatizálása nélkül.
Tippek a nagy teljesítményű klímához
Az úgynevezett ipari klíma egy igen tág fogalom, hiszen ez magába foglalja az olyan készülékeket, melyeket a nagyobb belső terek teljes légkondicionálásának céljából gyártanak, így biztosítva kellemes és hűs munkakörülményeket a legnagyobb kánikulában is. Másik oldalról viszont a már említett hűtőkamrák működtetése is az ipari hűtésen múlik. Az ipari klíma kiépítéséhez megannyi lehetőség rendelkezésre áll, azaz eltérő tulajdonságú, méretű, teljesítményű klímaberendezések közül választhat, attól függően, hogy mekkora és milyen jellegű belső terek hűtését kívánja megoldani.
Az egyik legelterjedtebb klímatípus, amivel igen gyakran találkozhat, az az úgynevezett oldalfali, vagy split klíma. A legtöbb háztartásban ilyen típusú hűtőberendezést alkalmaznak, köszönhetően a kompakt méretének, és alacsony energiafogyasztásának. Az oldalfali klíma méretéből adódóan, igen könnyen és gyorsan telepíthető, és egyaránt alkalmasak irodák, üzlethelyiségek vagy vendéglátóegységek klimatizálására is. Ráadásul ez tekinthető a leginkább költséghatékony klímaberendezésnek, de természetesen ez az adott helyiség paramétereitől nagyban függ. Viszonylag könnyen és gyorsan telepíthetőek szinte bárhová felszerelhetőek. A legszélesebb típusválasztékban kaphatóak és árban is a legkedvezőbb berendezések.
A nagyobb terek, mint pl.: raktárak, vagy csarnokok hűtésére már erősebb teljesítményű készülékekre van szükség ahhoz, hogy a megfelelő hőmérsékletet biztosítani tudja. A mennyezeti klíma ez esetben jelenthet megoldást, hiszen ezek kifejezetten ilyen célból készülnek. Míg az oldalfali klíma teljesítménye kb. 1,5-7 kW, addig a mennyezetre szerelhető berendezések teljesítménye már elérheti a 16 kW-ot is. Az alacsony belmagasságú épületek esetében is bátran alkalmazhatóak.
A fali klíma költséghatékony és hatásos teljesítményt nyújt egyszerre
A fali klíma mellett az úgynevezett légcsatornás klíma ez egyik leggyakrabban alkalmazott hűtőrendszer, mely családi házak mellett szintén alkalmas vendéglátóhelyiségek, irodák levegőjének a lehűtésére. Másik nevén a központi klímaberendezés egyik legnagyobb előnye, ahogy azt neve is megmutatja, hogy légcsatornák segítségével egyszerre több helyiségben is egy időben működtethető, így például egy több irodából álló egységben tökéletes megoldást kínál. A készüléket, hogy a szemnek láthatatlanná váljon, álmennyezet alá kell helyezni. Mivel a levegő felülről érkezik, kisebb huzatot okoz, mint a fali légkondicionáló készülék, így aki erre érzékenyebb, annak mindenképpen a légcsatornás klímába érdemes fektetnie. Az utóbbi eszköz hátránya a fali klímával szemben, hogy telepítése bonyolultabb, és nagyobb összeget igényel.
Hűtőkamrák
Az ipari hűtés és a hűtőkamrák megfelelő kialakítása elengedhetetlen fontosságú a kereskedelmi vállalatok esetében, hiszen a mirelit zöldségek, gyümölcsök, húsfélék vagy tejtermékek nem sokáig őrzik meg szavatosságukat, ha azok tárolása nem szakszerű.
A hűtőkamrák üzemeltetése az ipari klíma egyik speciális válfaja, különleges megoldásokat, és igen precíz kivitelezést követel. Ha hiba csúszik a hűtési rendszer kiépítésében, akkor óriási gazdasági károkkal lesz kénytelen szembenézni.
Az ipari hűtőrendszer és a hűtőkamra megépítésének egyik kulcseleme a megfelelő szigetelés, hiszen e nélkül nem lehet működőképes az adott létesítmény, a magas fenntartási költségek mellett még akár a hűtőkamra tartalma is tönkremehet. A kiváló hőszigetelő képességű, előre gyártott szendvicspanelek használatával a beruházási, és működtetési költségek is jelentősen lefaraghatók, hiszen ma már vannak speciális, hűtőkamrák szigeteléséhez gyártott panelek is. A gondos fali szigetelésnek pedig van egy további előnye is, méghozzá az, hogy sok esteben a padozatszigetelés is elhagyható, de természetesen ez függ a hűtőkamra fajtájától, és céljától is. Míg bizonyos élelmiszerek, pl.: tejtermékek tárolásakor elegendő, ha a hőmérséklet 0-5 Cº körül mozog, azonban a mélyhűtő kamrák tartalma pl.: húsfélék, mirelit élelmiszerek már megkövetelik a -20 Cº-os hőmérsékletet is, így ez esetben már nem érdemes a padozat szigetelésén spórolni. Ennek tudatában érdemes tehát a költségkeretet megtervezni.
A kívánt hőmérséklet fenntartásához úgynevezett hűtőaggregát szükséges, mely lehet központi, vagy egyedi. Mind a két kivitelezésnek megvan a maga előnye, ugyanis, ha több, kisebb terekből álló helyiséget szeretne hűteni, akkor mindenképp a központi aggregátot érdemes választani, hiszen ezzel egyidejűleg több helyen is fenn tudja tartani a kellő hőmérsékletet. Az egyedi aggregátot inkább az egyteres helyiségek hűtésére ajánljuk. A célok és a hűtőkamra paramétereitől függően kell mérlegelni, hogy melyik megoldás bizonyul költséghatékonyabbnak.
A hűtőkamrák falvastagsága szintén nagyban függ a felhasználásai céloktól. Egyszerűen szólva, minél alacsonyabb belső hőmérsékletet szeretne tartani, annál vastagabb falakra van szükség. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 80 mm-120 mm vastagságban kell gondolkozni.
Cégünk lépést tartva a hűtéstechnológia fejlődésével mindig a lehető legjobb eszközökkel dolgozik, melyek saját kategóriájukban a csúcsminőséget képviselik, annak érdekében, hogy ügyfeleink maximális elégedettségét kivívjuk, de természetesen megbízóink igényeit mindig figyelembe vesszük.
Akár a legelső tervrajzoktól kezdve a teljes kivitelezésig, majd a karbantartási munkálatokkal segítjük önt, legyen szó akár ipari hűtő vagy ipari klíma kiépítéséről.