Minden ember képzeletében él egy kép a tökéletes otthonról, az ideális családi házról, melyben elképzeli életét. S mikor a tervek lassacskán valóssággá válnak, mindenki óriási lelkesedéssel vág bele élete új szakaszába.
A családi házak építése, de még a felújítások sem indulhatnak meg az előzetes tervezés nélkül. Ezen folyamat szerves részét képzi a megfelelő hőszigetelő rendszer, hőszigetelő panel kiválasztása és alkalmazása, mely nélkül hiábavaló minden igyekezet. A legtöbben ugyan nagy gondot fordítanak a falak, nyílászárók szigetelésére, azonban már kevesebb figyelem irányul a padlószigetelésre, pedig ez is ugyan akkora odafigyelést igényel, hiszen a megfelelő aljzat hőszigetelés a pénztárcát is kíméli. Talán kevesen tudják, de egy épületek energiaveszteségének nagyjából 20%-a talaj nem megfelelő szigetelése miatt adódik, s a falak, padlástér és mennyezett mellett a padló is prioritást élvez.
Miért fontos a tökéletes aljzat hőszigetelés?
A talajon fekvő padlók, pincefödémek, azaz a lefele hűlő födémek szigetelésénél is ugyanolyan alapossággal kell eljárni, mint a felfelé hűlő födémek kialakítása során. Már említettük, hogy a jól kivitelezett aljzat hőszigetelés pénztárcakímélő, hiszen eredményképp akár tízezreket is spórolhat a fűtésszámlán. Mindazonáltal a hőtartóképesség előnyei nem merülnek ki ennyiben.
Bizonyára már mindenki tapasztalta, hogy igen kellemetlen érzés télen a hideg padlón zokniban sétálni. Egy kellemesen meleg padlózat azonban a hangulatunkat is képes javítani, s még fázni sem fogunk, hiszen még, ha a levegő hőfoka alacsonyabb is, a padló hőmérséklete ezt könnyen kompenzálni tudja, kb. 2 fokkal érezhetjük melegebbnek a valódi hőmérsékletet, ha jól működik az aljzat hőszigetelés.
Másfelől, a felújítás, építkezés során évtizedekre kell előre gondolkodni, s ez alapján kiválasztani a legjobb anyagokat, hőszegetelő panel elemeket, módszereket. Érdemes a jobb minőségű anyagokba pénzt fektetni, hiszen hosszútávon ez válik kifizetődővé. A silányabb hőszigetelő panel hamar tönkremegy, s a hiba kijavítása a teljes padlóburkolat felszedésével jár, aminek sokkal nagyobb az anyagi vonzata, mint annak, hogy már a tervezési folyamatok legelején a drágább, ám minőségibb elemekben gondolkodik.
Aljzat hőszigetelés, mit érdemes tudni róla?
A családi házak hőszigetelése nem egyszerű feladat, főleg, ha az aljzat hőszigetelés a cél. Ez már csak amiatt sem könnyű eljárás, hogy több szempontot is figyelembe kell venni, ha azt akarjuk elérni, hogy energetikai szempontból gazdaságos legyen a ház fűtése. Egyik ilyen fontos kiindulási pont, hogy van-e pince a szigetelni kívánt padló alatt, vagy sem, azaz a talajon fekszik-e, de nagyon fontos lehet a talaj minősége, vízmegtartó képessége is.
Minden esetben tehát a teljes padlózat szigetelése nem csupán célszerű, de szükségszerű is. Természetesen több remek megoldás létezik, de a legcélravezetőbb lehet a polisztirol alapú aljzat hőszigetelés, vagy akár az ennél is korszerűbb hőszigetelő panel grafitlemezekkel történő hőmegtartás.
A hőszigetelt panel segítségével kialakított meleg padló nagyban javíthatja a komfortérzetet
A hőszigetelt panel szerepe
A hatályos rendeletek alapján, az újépítésű családi házak esetében, 2018. január 1. óta a talajon fekvő padló szigetelésekor már a 0,30 W/m2K hőátbocsátási érték a megengedett. Szemben például a homlokzati falra meghatározott 0,24 W/m2K értékkel. Ez tehát megengedőbb, azonban koránt sem jelenti azt, hogy elhanyagolhatóbb lenne a hőszigetelt panel minősége.
Ez természetesen nem csak a szigetelés felsőbb rétegeiben lesz releváns, de egy-egy jól kiválasztott hőszigetelő panel nagyban hozzájárul a hőveszteség csökkentéséhez. Ahogy a korábbiakban említettük, a legalkalmasabb lehet erre a célra a polisztirol, kőzetgyapot vagy grafit hőszigetelő panel. Több nagyobb márka termékei között megtalálható számos hőszigetelt panel. Fontos szempont a kiválasztáskor, hogy a lakóépületek esetén legalább EPS 100 jelű termékosztályú hőszigetelt panel alkalmazása szükséges, mely biztosítani tudja a nem több, mint 0,30 W/m2K hőátbocsátási értéket.
Persze ez csak a jéghegy csúcsa, jelen esetben az aljzat hőszigetelés csúcsa, hiszen ez egy több elemből és rétegből álló összetett egység, melynek legalsó szintje tulajdonképpen maga a talaj. Erre kerül egy alsóbb aljzatbeton, majd a vízszigetelés, majd erre a rétegre épül maga a hőszigetelő panel. Ezeket a hőszigetelt panel lemezeket egy- vagy két rétegben lehet fektetni. Ezt követi a második réteg aljzatbeton (esztrich beton), s végül a maga padlóburkolat, mely tetszés szerint lehet parketta, járólap, csempe stb.. Fontos, hogy a hőszigetelő panel védve legyen a nedvességtől, hiszen ez meghosszabbítja az élettartamát, így a második aljzatbeton réteg alá fóliát kell helyezni, mely védelmet nyújt a hőszigetelt panel számára.
Hűtőpanel alkalmazása
Természetesen a levegő hőmérséklete évszaktól függően változik, így családi házak, vagy éppen a panellakások, nagyobb belső terű épületek esetében is meghatározó tényezőként van jelen a hőmegtartás mellett a hatékony levegőhűtés is, melyre a hűtőpanel alkalmazása jelentheti a megoldást. A hűtőpanel tulajdonképpen egy levegőkeringető rendszer, mely a párologtatáson alapul. A berendezés a nyílások elé helyezett panelonokon átáramoltatott hideg víz hőelvonó képességét felhasználva hűti a beáramló külső levegőt. A hűtőpanel, mivel az épületek külső falain helyezkedik el, igen csak ki van téve a környezeti hatásoknak, de a modern technológiai eljárásoknak köszönhetően a vízzel és a különböző környezeti hatásokkal szemben ma már igazán ellenállóképes berendezéseket vásárolhatunk. A hűtőpanel alkalmazása mellesleg az agrár ágazatokban igen népszerű, hiszen az állattartás céljából fenntartott, nagy belső terű épületek hűtésében nagy hatékonysággal tudják a gazdák működtetni.
A Csizi Frigo Kft. fő profilja ugyan a hűtőberendezések tervezése, telepítése, javítása, azonban nem mehetünk el azon tény mellett, hogy a megfelelő aljzat hőszigetelés, de alapvetően a megfelelő szigetelés nélkül a hűtőberendezések alkalmazása sem kifizetődő. Hiszen csak akkor lehet hatékony a klimatizálás, ha a hőszigetelő panel is megfelelően teszi a dolgát. A hűtés, és hőmegtartás szorosabb kapcsolatban van egymással, mint az elsőnek gondolná.